לוח הופעות- התיאטרון הלבן – נפשות מתות. אבסורדרמההתיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה
התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה
התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה
התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה
התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה
התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה

קרדיט לתמונה: דדה סשה

התיאטרון הלבן - נפשות מתות. אבסורדרמה

משך: 3 שעות, כולל הפסקה

התיאטרון הלבן – פרויקט תיאטרון רב תרבותי מציג את העיבוד הבימתי המקורי לפואמה האל מותית מאת נ. ו. גוגול "נפשות מתות".

ההצגה "נפשות מתות. אבסורדרמה" הוא פענוח עכשווי מרתק, אמיץ ותובעני לסיפור הרפתקאותיו הקלאסי של פאבל איוונוביץ' צ'יצ'יקוב שנודד בין האחוזות הכפריות וקונה בחצי חינם "נפשות מתות" – צמיתים שכבר מתו, אך ברשימות ספירת האוכלוסין עדיין נחשבים כחיים על פי החוק. מה יוצא לו מזה? את הצמיתים "המתים החיים" האלה יוכל הגיבור למשכן בדירקטוריון הנאמנים תמורת סכום כסף לא מבוטל שיאפשר לו להשיג מעמד בחברה ולהתעשר.

סיפור "הונאת המאה" האבסורדי, הציני והנבזי עד אימה שלא מאבד מהאקטואליות שלו גם היום הופך בעיבוד הבימתי המקורי מסאטירה לוחמנית למשל אקזיסטנציאליסטי על חומר ונפש, אדם וחברה, מצפון ואטימות לב.

מי הם ה"צ'צ'קובים" האלה? האם הם בסך הכול תחמנים יצירתיים, רודפי בצע שלא רואים לנגד עיניהם דבר מלבד כסף, או קורבנות שנאלצים בעל כורחם לשחק במשחק על פי הכללים המעוותים והנבזיים שהחברה האנושית מזמנת להם? האם הם נולדים לבד או שהחברה האנושית "מולידה" אותם? האם יש דרך להיגמל מההתמכרות החומרית? מה קורה לאדם "נקי" שיש בו מצפון, יושרה וחמלה כאשר הוא נאלץ כנגד רצונו ועקרונותיו להתנהל ולהתנהג על פי "המוכתב והמצופה" על מנת לחיות חיים נורמאליים ולא למצוא את עצמו בשולי החיים? עד היכן נמתחים גבולות המוסר של אדם? האם הוא מסוגל לעצור? האם יזכה לטיהור הנפש?

הפענוח הבימתי הנוכחי זאת אינה קריאה בימתית לינארית של העלילה הקלאסית. העיבוד המקורי אינו מתבסס אך ורק על הכרך הראשון הידוע והמוכר של גוגול, אלא חובק ישות הרבה יותר רחבה ומורכבת, ומנסה להתכתב עם רעיון הטרילוגיה בדומה ל"הקומדיה האלוהית" של דנטה ובה שלושה חלקים – הגיהינום, הכור המצרף וגן העדן – שניקולאי גוגול הגה ואף ראה בזה משימה חשובה והרבה יותר גדולה מלייצר יצירה סאטירית ותו לא – הגה, תכנן ולא הספיק לממש ולסיים.

הנושאים של התפוררות החברה האנושית, שחיתות השלטון, אורח חיים ריקני וחסר תועלת, נפילתם המוסרית והעניות הרוחנית של בני אדם, ניצחון עקרונות הרווח וההתעשרות החומרית בכל אמצעי חוקי ובלתי חוקי על יושר, אנושיות, מצפון, טוב לב, חמלה וערבות הדדית נפרצים ומתערבבים יחדיו על הבמה בגרוטסקה פסיכולוגית חברתית עם אלמנטים של התיאטרון האפי של ברכט.

המחזה, עיבוד ובימוי – מיכאל (מישה) קייט
עיצוב תפאורה – ז'ניה שכטר
עיצוב תלבושות – יעל סקידלסקי
הלחנה ועיצוב פסקול – אלה דנציג
עיצוב תנועה – אירנה שולמן
עיצוב תאורה – מישה צ'רניאבסקי, אינה מלקין
נוסח עברי – רות לוין, לב לייב לוין

משתתפים בהצגה:
לב לייב לוין, לאון נונין, מריה מושקטין, ילנה קוחונובר, ויטאליי ווסקובויניקוב, יורי קיסין, יהודית קורסויוצקיה, מישל יופה

ההפקה מתקיימת בתמיכה של משרד התרבות במסגרת פרויקטים הפקתיים של אי"ב – ארגון במאים ויוצרים עצמאים בתיאטרון.
 

סרטונים נוספים בקטגוריה

אלף שמשות זוהורות - תיאטרון גשרכפר - תיאטרון גשרמשפט הקופיםבשביל הגאולההמוצר ששינה לי את החיים - מופע יחיד של שירה שבחלבשתי את עצמי הפוךהדרך הקצרה הביתה - תיאטרון מיקרונראה אותך - תיאטרון הסימטהרודף העפיפונים - תיאטרון גשראורטל חייבת למות - תיאטרון הסימטהעד ראיה - תיאטרון הסימטהאל תקרא לי פסטרמה - תיאטרון הסימטההשפעת קרני הגמא על ציפורני החתול - תיאטרון אלפאמחכים לגודו - אנסמבל תמונעהקצ'קעס של בודו - באדאס קאטשקעס -  תיאטרון יידישפילפותחת הסתימות - קומדיה חדשה ומרגשתסנטה קלאוס הוא זבל - le Pre No l est une ordureמלאכת החיים - תיאטרון הבימהגברת לוין אחת ולתמידOne Thing Show - תיאטרון דוואי